İstanbul Üniversitesi Açıköğretim 2014 – 2015 Ders Seçme / Kayıt Yenileme İşlemleri

admin 12 Eylül 2014 63

İstanbul Üniversitesi Açıköğretim 2014 – 2015 Ders Seçme / Kayıt Yenileme İşlemleri

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi AUZEF 2014-2015 eğitim yılı ders kayıt ve kayıt yenileme tarihleri üniversite tarafından duyuruldu. AUZEF ders kayıtları, internet üzerinden ders seçimi, öğrenim bedellerinin bankaya ödenmesi ve danışman tarafından onaylanması şeklinde yapılmaktadır.

AUZEF 2014-2015 Güz Dönemi Ders kayıt ve kayıt yenileme işlemleri; 6 Eylül 2014 Cumartesi günü başlayıp, 26 Eylül 2014 Cuma akşamı mesai saati bitiminde sona erecektir. Ders seçme, harçların ödenmesi ve danışman onayı hepsi bu tarihler içinde yapılmalıdır. Bu tarihler içinde yapılmaz ise kaydınız yapılmamış olur ve güz dönemi öğrenim göremezsiniz.

1 – Ders Alma ( Kayıt ) İşlemi Nasıl Yapılacak;

Ders Alma ve kayıt yenileme işlemi için BURAYA tıklayarak sol üstten kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapacaksınız;

– Kayıt işlemleri kısmını tıklayarak açılan alt sekmelerden ders alma ve düzenleme(1299) kısmına giriş yapınız.

– Karşınıza çıkan ekranda ders alımınızı yaparken program tarafından yapılan yönlendirmeler ve uyarı notları dikkat ediniz. Öğrencinin mevcut akademik dönem başarı durumuna göre alabileceği dersler otomasyon programı tarafından izlenerek öğrenciye otomatik olarak sunulmaktadır.’’

NOT 1: Otomasyon programı, alabileceğiniz derslerin kredi toplamının, o yarıyılda alınabilecek Kredi Üst Sınırı/Dönemsel AKTS yükü aşması durumunda daha fazla ders almanıza izin vermeyecektir.

NOT 2: Genel ortalaması, birbirini takip eden iki yarıyıl 1.80’in altında kalan öğrenciler, başarısız duruma düşerler. Başarısız öğrenciler, yeni dönemden zorunlu dersleri alamazlar. Daha önce başarısız oldukları döneme ait (FF) harf notu olan dersleri zorunlu olarak almalıdırlar. Koşullu başarılı oldukları (DD) ve (DC) harf notu olan dersleri ise isterlerse tekrar alabilirler. Bu durumda tekrarlanan dersten alınan son başarı notu, önceki nota bakılmadan AGNO hesaplamasında not dökümüne otomatik olarak yansıtılır.Genel ortalaması, birbirini takip eden iki yarıyıl 1.80’in altına düşmeyen öğrenciler, ders alımında alt yarıyıllardan başarısız oldukları (FF) zorunlu dersleri almakla yükümlü olup, alt yarıyıllardan koşullu başarılı (DD) ve (DC) harf notu aldığı dersleri isterlerse tekrar alabilir. Bu durumda tekrarlanan dersten alınan son başarı notu, önceki nota bakılmadan AGNO hesaplamasında not dökümüne otomatik olarak yansıtılır.

NOT 3: Öğrencinin, seçmeli derslerden daha önce aldığı ve başarısız olduğu(FF) veya şartlı geçtiği(DD yada DC) derslerin yerine başka bir seçmeli ders seçme hakkı bulunmaktadır. Bunun için seçmeli ders seçtiğinizde karşınıza gelecek ekrandan yeni dersi kaldığınız hangi dersin yerine aldığınızı belirtmeniz yeterli olacaktır.(Şekil 5)’’ Karşısında “Zorunlu” ibaresi bulunan dersler için bu durum söz konusu değildir.’’

Yukarıdaki yönlendirmeler doğrultusunda ders seçim işlemini tamamlayan öğrenciler Materyal/Öğrenim Ücreti Ödeme adımına geçiş yapabilir.
UYARI !!!
Kayıt Yenileme aşaması herhangi bir sorunla karşılaşan öğrenciler 0212 4400044 nolu numarayı arayarak veya http://auzef.istanbul.edu.tr/cozum/ adresinden talep oluşturarak destek alabilirler. ANO , AGNO hesaplamalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye http://auzef.istanbul.edu.tr/agno-ve-ano-hesaplama.html linkinden ulaşabilirsiniz.

1)   Mezun olabilmek için gerekli kredi sayısını tamamlamak üzere ilgili dönemde ders alma ekranında gözüken “Zorunlu” derslerin tamamını seçmelisiniz.

Zorunlu” derslerin tamamını seçmelisiniz
Zorunlu” derslerin tamamını seçmelisiniz

2)  Mezun olabilmek için gerekli kredi sayısını tamamlamak üzere ilgili dönemde ders alma ekranında gözüken “Seçmeli” dersleri belirtilen kurallara göre seçmelisiniz.

a.     İki dersin aynı anda alınamadığı durumlar

Bazı dersleri aynı anda alamazsınız. Bu konuda uyarı çıkmaktadır.
Bazı dersleri aynı anda alamazsınız. Bu konuda uyarı çıkmaktadır.

b.     Kurallarda belirtilen sayıda seçmeli dersin seçilmesi 

Ders alma sayısı bellidir. Kurallardan belirtilen sayıdan fazla ders alamazsınız.
Ders alma sayısı bellidir. Kurallardan belirtilen sayıdan fazla ders alamazsınız.

3)   Her eğitim öğretim yılının Güz/Bahar dönemlerinde alındığı halde başarısız olunan (FF) veyahut şartlı geçilen (DD; DC) dersler, yine bir sonraki eğitim öğretim yılının ilgili dönemindeki ders alma listelerinde tercih yapmak üzere yer alır.  (1,3,5,7 Güz Dönemleri / 2,4,6,8 Bahar Dönemleridir).

4)   Başarı notu CC ve üzerinde olan dersler tekrar alınamaz, alınan not geçerli olur.

5)   Geçmiş yılın ilgili döneminde başarısız (FF) olunan ve ders alma listenizde gözüken dersleri öncelikle seçmeniz gerekmektedir.

6)   Geçmiş yılın ilgili döneminde şartlı geçilen (DD; DC) derslerin ders alma listenizde gözükmesi halinde, bu dersleri seçmeniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Bu dersleri seçip notunuzu yükseltme imkanınız bulunduğu gibi,  daha düşük not aldığınızda ise en son alınan not geçerli olduğundan ilgili dersten başarısız (FF) olma ihtimalinizde mevcuttur.

7)   İkinci üniversite öğrencileri aynen 1.dönemde olduğu gibi 2.dönemde de ortak derslerden muaftırlar. Bu sebeple ders alma ekranında bu dersler gözükse dahi lütfen seçim yapmayınız. Bu derslerle ilgili seçim yapılsa dahi sistem tarafından otomatik olarak muaf tutulacaktır.

AUZEF Yönetim Kurulunun 14.08.2013 tarih ve 5/6 sayılı kararına dayalı olarak Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar, Şehir ve Kültür- İstanbul, Afet Kültürü ortak zorunlu/seçmeli derslerini geçtiğini belgeleyen öğrenciler bu derslerden muaf olabileceklerdir.

8)    Bir öğrencinin tamamladığı son iki yarıyıldaki AGNO’larının her ikisinin de 1.80’in altında olması halinde, bu öğrenci“Başarısız” sayılır. Bu öğrenciler sınıf tekrarı yapıp, başarısız oldukları (FF) veya şartlı geçtikleri (DD, DC) dersleri tekrar alırlar ve kesinlikle üst yarıyıldan (seçmeli dersler hariç) zorunlu ders alamazlar. Tekrarladıkları yarıyıl sonunda AGNO’larını 1.80’in üzerine çıkarmaları halinde; bir üst yarıyıla kayıt yaptırabilir.

2 – Öğrenim Bedellerinin Bankaya Ödenmesi;

Ders alma işlemini gerçekleştiren öğrenciler danışman onayının gerçekleşmesi için materyal /öğrenim ücreti bedelini 26 Eylül 2014 saat 17:00 kadar ödemesi gerekmektedir. Kayıt ücreti, her öğrenci için farklı olan referans numarası ile HALKBANK şube veya ATM’lerine yatırılacaktır.

Her öğrenci kendi referans numarasına, öğrenci otomasyon sistemine giriş yapıp Kişisel Bilgiler menüsü altında bulunan Harç Bilgilerim kısmına tıklayarak ulaşabilir. Referans numaraları ayrıca cep telefonlarınıza SMS olarak gönderilecektir.

NOT 1: İstanbul Üniversitesinde farklı bir birimde kaydı bulunan öğrenciler Harç bilgilerim kısmından referans bilgilerini öğrenirken Birim kısmında AUZEF’ teki programının seçili olmasına dikkat etmelidir.

NOT 2: Ödemenizi gerçekleştirme aşamada banka görevlisinden aldığınız dekontta ki mevcut bilgilerin size ait olduğunu kontrol ediniz. Ödemesini gerçekleştiren öğrenciler dekontlarını fakültemize göndermeyecek olup bahar dönemi sonuna kadar muhafaza etmeleri gerekmektedir.

3 – Danışman Onayı Nasıl Yapılmaktadır.

Ders seçimi ve materyal/öğrenim ücreti ödeme işlemlerini gerçekleştiren öğrencilerin danışman onayları ders seçimleri kontrol edilerek gerçekleştirilecektir. Kayıt yenileme işlemlerinin son aşaması olan Danışman Onayı gerçekleştirilen öğrenciler kayıt yenileme işlemlerini tamamlamış olur. Kayıt yenileme işlemini tamamlayan (Kesin Kayıtlı ) öğrenciler eğitim öğretimin başlaması ile Öğretim Yönetim Sistemine giriş yaparak derslerini takip edebilirler.

 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümleri kayıt yenileme tarihleri ve işlemleri için TIKLAYIN.

Atatürk Üniversitesi ATA-AÖF kayıt yenileme tarihleri ve işlemleri için TIKLAYIN.

63 Soru Sorulmuş. SORU/YORUM YAZMAK İÇİN SAYFANIN EN ALTINA İNİN. »

  1. kısmet 15 Şubat 2015 at 19:20 - Cevaplamak İçin TIKLAYIN

    sosyal hizmet 1.sınıf öğrencisiyim beden eğitimi güz dönemi notum ff ne yapmam gerekiyor

  2. Tuğba Gözel 31 Aralık 2014 at 13:58 - Cevaplamak İçin TIKLAYIN

    Merhabalar. Istanbul üniversitesi uzaktan eğitim çeko okuyorum. Şuan 2. sınıfım geçen sene1. dönemi geçtim fakat 2. dönemi başarısızlıkla tamamladım ama geçtiğim dersler var bu geçtiğim dersleride tekrardan alıcak mıym yoksa dönemi topyekün baştan mı alacağım. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden.

Sorunuzu/Yorumunuzu Buradan Yazabilirsiniz »