DGS İle 4 Yıllık Aöf Bölümlerine Geçiş

ÖNLİSANS MEZUNLARININ DGS İLE LİSANS BÖLÜMLERİNE GEÇİŞİ NASIL OLACAK? TABAN PUANLAR VE KONTENJANLAR

Aöf bölümlerine sınavsız dikey geçiş kalktı mı? DGS ile Aöf bölümlerine geçiş, Aöf önlisanstan lisans bölümlerine geçiş, 2 yıllık mezunlarının Aöf lisans bölümlerine geçiş hakkı, 4 yıllık Aöf bölümleri geçiş nasıl olacak, Aöf e geçiş için DGS den kaç puan almam gerekir, Aöf’e geçiş için DGS den kaç net yapmam gerek, Aöf DGS taban puanları, Aöf DGS hangi bölümlere geçebilirim, Aöf DGS Kontenjanları

Merhaba, bu yazımız 4 yıllık Aöf Lisans bölümlerine geçiş yapmak isteyen 2 yıllık önlisans mezunlarını yakından ilgilendirmektedir. Yazıyı dikkatli bir şekilde sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz, hala aklınıza takılan konular varsa yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Her yıl pek çok önlisans mezunu (2 yıllık) 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapmakta. Bunlardan büyük kısmı Açıköğretim fakültesi lisans bölümlerini tercih etmektedir. Açıköğretim fakültesi 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapmak isteyen önlisans mezunları bilindiği üzere 2015-2016 yılına kadar sınavsız olarak geçiş yapmaktaydı. Fakat bu sistem (Sınavsız Dikey geçiş) 2015-2016 yılında son kez uygulandı ve kaldırıldı. Bu yüzden 2 yıllık önlisans mezunlarının, Aöf 4 yıllık lisans bölümlerine sınavsız geçişini sağlayan “Sınavsız dikey geçiş” Önümüzdeki yıldan (2016-2017) itibaren uygulanmayacak. Bunun yerine Aöf 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapmak isteyen öğrenciler DGS’ye (Dikey geçiş sınavı) girmek zorunda.

PEKİ DGS SINAVIYLA GEÇİŞ NASIL OLACAK ?

2016 DGS kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte konu ile merak edilen sorularda cevap bulmuş oldu. Buna göre 4 yıllık Aöf lisans bölümlerine geçiş yapmak isteyen önlisans mezunları 31 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak olan DGS sınavına girmek zorunda. 2016 DGS sınavına başvurular 31 Mayıs – 13 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak. DGS sınavına girecek olan öğrencilerden sınav ücreti olarak 80 TL alınacak.

DGS İLE HANGİ BÖLÜMLERE GEÇİŞ YAPABİLİRİM ?

Önlisans mezunusunuz ve 4 yıllık Aöf bölümlerine geçiş yapmak istiyorsunuz fakat hangi bölümlere geçiş yapabileceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak açılan tablodan dikey geçiş yapabileceğiniz lisans bölümlerini bulabilirsiniz. Önlisans mezunları maalesef her bölüme dikey geçiş yapamamakta. Konu ili ÖSYM nin belirlediği bölümlere geçiş yapılabilmekte.

Önlisans mezuniyet alanlarına göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans programları için buraya tıklayınız

2016 DGS SINAVI BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

DGS’DEN KAÇ PUAN ALMAM GEREK? TABAN PUAN VAR MI? VARSA TABAN PUAN KAÇ ?

Aöf bölümlerine geçiş için DGS den kaç puan almam gerek, DGS de kaç net yapmam gerek?

Hemen aklınıza Aöf Lisans bölümlerine geçiş yapmak için DGS den kaç puan almak gerek diye bir soru gelebilir. Konu ile ilgili olarak şunları söyleyebiliriz. Sistem bu yıl ilk kez uygulanacağı için henüz geçmiş yıllara ait taban puan bilgisi yok.  DGS sınavında aldığınız puana göre bir başarı sıralaması yapılır ve Aöf Lisans bölümlerine tercih yapanlar arasından bu başarı sıralamasına göre en yüksek puan alan kişiden başlayarak kontenjan dahilinde yerleştirme yapılır. O yüzden DGS puanınızı olabildiğince yüksek tutmanızda fayda var. Ayrıca DGS de baraj puan uygulaması yoktur, yapacağınız tercihlere göre aldığınız puanla bir yere yerleşmeye hak kazanır veya kazanamazsınız.

HANGİ BÖLÜMLERE GEÇİŞ YAPABİLİRİM ? AÖF GEÇİŞ YAPABİLECEĞİM BÖLÜMLER NELER ?

2016 DGS puanı ile Anadolu Üniversitesinde 8, Erzurum Atatürk Üniversitesinde 1 açıköğretim bölüme tercih yapabilirsiniz. Aşağıda 2016 DGS sınavına girerek tercih yapabileceğiniz Aöf 4 yıllık lisans bölümlerini görebilirsiniz.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM LİSANS BÖLÜMLERİ DGS KONTENJANLARI

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümlerinden 8 tane bölüme DGS ile geçiş yapabilirsiniz. Aşağıdan bu bölümleri ve ayrılan kontenjan sayılarını görebilirsiniz. Bölümler hakkında bilgi almak için isminin üzerine tıklayın.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM LİSANS BÖLÜMLERİ DGS KONTENJANLARI

Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (ATA-AÖF) bölümlerinden 1 tane bölüme DGS ile geçiş yapabilirsiniz. Aşağıdan bu bölümleri ve ayrılan kontenjan sayılarını görebilirsiniz. Bölümler hakkında bilgi almak için isminin üzerine tıklayın.

 

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
12 Haziran 2016 Cumartesi
Geri Sayım Kodu
Sitemizde Aradığınızı Bulabilirsiniz
Reklam
SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM