İstanbul Üniversitesi Hakkında

İstanbul Üniversitesi ve Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Hakkında

İstanbul Üniversitesi, Türkiye’nin ilk üniversitesi olarak öğrenim hayatına,18 Kasım 1933’de başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Avrupa tarzında ilk üniversite olan Darülfünun’un devamıdır. Okulun bazı birimlerinin temelleri, İstanbul’un fethinden bir gün sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yaptırılan Sahn-ı Seman medreselerine kadar dayanmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü

Günümüzdeki hali ile İstanbul Üniversitesi 1933 yılında kurulmuştur.  2011 yılında gerçekleştirilmiş olan, “Dünyanın en iyi 500 üniversitesi” sıralamasına Türkiye’den giren tek üniversite olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Ayrıca Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasında yerini almaktadır. İstanbul Üniversitesinde lisansüstü, lisans ve ön lisans olmak üzere toplamda yaklaşık 73.000 öğrenci öğrenim görmektedir. İstanbul Üniversitesi‘nin yılanlı amblemi, Prof. Süheyl Ünver tarafından, 1243 tarihli Selçuklu Şifa Yurdu motiflerinden ilham alınarak oluşturulmuş bir simgedir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra, 1924 yılında Darülfünun’a tüzel kişilik ve idare edilme hakkı tanınmıştır. 1933 yılında Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyet’in 10. yılında ise üniversite reformu gerçekleştirilmiştir. Bu reform sayesinde Almanya’dan gelen bilim adamlarının yanında, Türk tıbbının ünlü hocaları da İstanbul Tıp Fakültesi’nin ulusal ve uluslararası alanda parlak bir kurum haline gelmesine katkı sağlamıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin iki Tıp Fakültesi’ne sahip tek üniversitesidir.

İstanbul Üniversitesi Havadan Görünümü

İstanbul Üniversitesi Havadan Görünümü

Yüksek Öğretim Kurumunca hazırlanan raporlar doğrultusunda İstanbul Üniversitesi Türkiye’de en çok bilimsel yayın yapan üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri alanlarında öncü işlere imza atmış akademisyenlerde üniversite bünyesindedir. Bugün üniversite bünyesinde 20 fakülte yer almaktadır. Bunlar; İstanbul Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Orman Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İşletme Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesidir.

İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü

İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü

 

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
12 Haziran 2016 Cumartesi
Geri Sayım Kodu
Sitemizde Aradığınızı Bulabilirsiniz
Reklam
SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM